Kameralı Chat Kameralı Sohbet Trabzon Bayan ArkadaşSosyal içerik Platformu

254

Google akıllı telefonlarda Türkçe sesli arama yapıyor

Google akıllı telefonlarda Türkçe sesli arama yapıyor
Google sesli arama özelliği iPhone ve Google Android yüklü telefonlarda Türkçe sesli arama hizmetine başladı..

Artık cep telefonunda google aramasını sesli olarak Türkçe yapmak mümkün. Cep telefonunda kelimeleri söyleyerek internette arama imkanı tanıyan “Google Voice Search” (Google Sesli Arama) artık Türkiye’de Türkçe olarak kullanılabilecek. Google arama işleminin cep telefonuna kaymasıyla birlikte farklı dillerde bu işlemi kolaylaştırmak için sesli arama hizmetini vermeye başladı. Google Voice Search; Android işletim sistemini kullanan telefonlar ve iPhone tarafından destekleniyor. Google’ın telaffuz edilen kelimeleri metin haline çeviren konuşma tanıma teknolojisinden faydalanan Voice Search, aranması istenen kelimeler elle girilmişçesine Google’da arama yapma imkanı sağlıyor. Sesli arama özelliğinin Android temeli cihazlara tamamıyla entegre edilmiş olması ise arka arkaya sesli aramalar yapmayı son derece kolay ve hızlı bir hale getiriyor.

SÜREKLİ GELİŞİYOR
Yeni dil ve lehçeleri hizmetlerine dahil etmeye her zaman özen gösteren Google, Voice Search’ü uzun vadede tüm dillerde sunmayı hedefliyor. Voice Search geliştirilirken oldukça titiz ve ayrıntılı bir çalışma gerçekleştiriliyor: Her ülkede anadil konuşur insanlarla çalışarak haftalar boyunca telaffuz örnekleri toplanıyor ve hizmetin çalışmasını sağlayan modeller oluşturuluyor. Popüler arama terimleri restoranlar, kalabalık caddeler, araba içi gibi farklı akustik özellikler gösteren mekanlarda kaydedilerek, her bir dil için bir milyonu aşkın kelime barındıran kelime hazneleri oluşturuluyor.

BlackBerry telefonlarda yıl sonunda kullanılacak
Google Mobile App uygulaması Türkçe olarak iPhone ve Google Android işletim sistemi kullanan telefonlarda aktif olarak kullanılılıyor. Google Türkiye Ürün Pazarlama Müdürü Zeynep İnanoğlu, Türkçe sesli aramanın BlackBerry’lerde yıl sonuna doğru kullanılabileceğini, diğer telefonlar için ne zaman kullanılacağının belli olmadığını söyledi.

10 aramanın 1’i cep’ten yapılıyor
Google’da günde 4 milyar arama yapıldığını, bunun yüzde 10’unun cep telefonlarında olduğunu kaydeden Google Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Mustafa İçil konuyla ilgili olarak “Google Voice Search kullanıcılara aramak istedikleri terimleri sesli bir şekilde söyleyerek basitçe arama imkanı sunuyor. Bu Türkçe içerik ve servislerin artmasını sağlıyor” dedi.

247 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seslidünya sesli chat sesli sohbet Sosyal içerik platformu